slide_ 642
 • Days

 • Hours

 • Minutes

 • Seconds

Zakończyliśmy rekrutację do szóstej edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos (SPMP).

Program przeznaczony jest dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, które chcą doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Podczas kursu każdy z uczestników będzie pracował pod okiem jednego z 5 prowadzących mentorów.
Kurs trwa 10 miesięcy od września do czerwca.


002 Kaja Rata ogloszenie
© Kaja Rata / SPMP 2016


Rekrutacja
Zgłoszenia można nadsyłać od dziś do 28 czerwca 2017 na sputnikwarsztaty@gmail.com


Prosimy o przesyłanie portfolio (max. 15 fotografii w niskiej rozdzielczości, max. 1000 pikseli dłuższy bok albo w PDF), najlepiej składającego się z cyklu fotograficznego. Prosimy także o krótką informację o sobie, informację czego spodziewacie się po Programie Mentorskim i nad jakim projektem chcielibyście pracować.

W zgłoszeniu należy także podać numer telefonu i wybrany termin rozmowy kwalifikacyjnej (można ją odbyć osobiście w Warszawie lub na ).

Terminy rozmów kwalifikacyjnych:
29 – 30 czerwca

O wynikach rekrutacji poinformujemy wszystkich aplikujących do końca lipca.


Tymon Markowski ogloszenie002

© Tymon Markowski / SPMP 2016


Program
Warsztaty odbywają się raz w miesiącu w weekendy od września do czerwca z wyjątkiem grudnia. Zjazd styczniowy jest w formie 3-dniowego pleneru wyjazdowego w okolicach Warszawy. Zjazdów jest łącznie 9.

Sobota
Przeznaczona jest na kurs ogólny, prowadzony kolejno przez wszystkich mentorów.
W tym dniu odbywają się konsultacje i dyskusja w grupie dotycząca projektów, nad którymi pracują uczestnicy. Prowadzący konsultować będą rotacyjnie co pozwoli na otrzymanie informacji zwrotnej od każdego mentorów.

zajęcia z poszczególnymi fotografami, którzy będą omawiać kluczowe zagadnienia z dziedziny dokumentu m. in. takich jak:

  • Przygotowanie i praca nad projektem długoterminowym
  • Różne sposoby prowadzenia narracji
  • Praca z bohaterem
  • Edycja materiału fotograficznego
  • Sposoby prezentacji i promocja projektu fotograficznego
  • Publikacja fotograficzna

  Niedziela
  Przeznaczona jest na indywidualne spotkania studentów ze swoimi mentorami. Dodatkowo i niezależnie od terminu spotkań z mentorem, w tym dniu odbędą się spotkania z zaproszonymi gośćmi – specjalistami i praktykami z różnych dziedzin związanych z fotografią takich jak: publikacja fotograficzna, edycja zdjęć oraz praca z archiwum, rynek fotografii galeryjnej i kolekcjonerskiej, praca nad tekstem, granty i finansowanie projektów fotograficznych, współczesne trendy w fotografii dokumentalnej. Do tej pory naszymi gośćmi byli między innymi: Paweł Bownik, Karolina Breguła, Juliusz Ćwieluch, Michael Grieve, Tomasz Gutkowski, Andrzej Kramarz, Marzena Michałek-Dąbrowska, Maciej Nabrdalik, Ania Nałęcka, Wojciech Nowicki, Krzysztof Pijarski, Maciej Pisuk, Katarzyna Sagatowska, Jędrzej Sokołowski, Filip Springer, Piotr Stasik, Paweł Szypulski i Kuba Śwircz.


  marta

  © Marta Kiela-Czarnik / SPMP 2016


  Współpraca z mentorem
  Każdy z mentorów będzie przez okres trwania warsztatu pracował indywidualnie z 3 studentami. Warsztat ma jednak formę pół-otwartą co zapewnia uczestnikom możliwość konsultacji z każdym z prowadzących. Niezależnie od zjazdów studenci będą mogli uczestniczyć w bieżącej pracy fotografa w wymiarze i na zasadach określonych indywidualnie.

  Prezentacja projektów
  Kurs mentorski zakończy się publikacją projektów uczestników w formie zbiorowej książki fotograficznej, która zostanie rozesłana do najważniejszych instytucji, blogów opiniotwórczych i wydawnictw zajmujących się promocją fotografii. Forma publikacji będzie zależeć od indywidualnych ustaleń z grupą i finansów. Udział w niej będzie zależny od rezultatów pracy uczestników. Oprócz tego wybrane projekty będą prezentowane na stronie internetowej programu FB, Instagramie Sputnik Photos.

  no1234-250x300

  © Sputnik Photos 2013-2017 – publikacje z pracami studentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos


  Absolwenci
  Absolwenci SPMP odnoszą sukcesy w świecie fotografii, są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, między innymi; IdeasTap i Magnum Photos, Magnum Photography Awards, Griffin Art Space, Vienna Photo Award, Kolga Award, Lens Culture Exposure Award, Lens Culture Student Photography Awards, ESPY Photography Prize. Ich prace są prezentowane na festiwalach fotograficznych takich jak; FORMAT, Photomonth Show OFF, Photofringe, Photoireland, oraz na wystawach indywidualnych. Wielu z naszych absolwentów kontynuuje naukę w fotograficznych szkołach wyższych i prestiżowych warsztatach (World Press Photo Joop Swart Mastercalss, Magnum Photos Workshop, ASP w Poznaniu, ITF w czeskiej Opawie).
  W czerwcu tego roku wydaliśmy No5 – publikację podsumowującą czwartą edycję SPMP.

  Koszt kursu
  Wysokość opłaty za roczny kurs – 6 500 zł przy płatności jednorazowej lub 6 900 zł w rozbiciu na 2 raty (3 900 i 3 000 zł).
  Uczestnicy sami pokrywają koszty zakwaterowania i wyżywienia podczas trzydniowego styczniowego pleneru w okolicach Warszawy.

  Wpłata pierwszej raty – do 10 dni od otrzymania informacji o zakwaliflikowaniu się na warsztat; płatność drugiej raty – do końca stycznia 2018 r.
  Uczestników będzie łącznie 16 i zostaną przyjęci na warsztat na podstawie oceny portfolio i rozmowy kwalifikacyjnej.

  Lokalizacja
  Spotkania będą prowadzone w Warszawie